Merhaba Değerli Dostlarımız;

Bu rehber hali hazırda IVAO'da vATCO olan ve mevcut rütbesini TRvACC / VATSIM Türkiye ile VATSIM ortamına taşımak isteyen kullanıcılarımız için hazırlanmıştır. VATSIM Türkiye'nin bağlı olduğu VATSIM Avrupa Divizyonu (VATEUD) tarafından belirlenen kurallara göre (http://www.vateud.net/operations/atc-minimum-requirements);

  • Transfer edilebilir en düşük rütbe "Aerodrome Controller"'dır. Bunun altındaki rütbeleri VATSIM ortamına transfer etmek mümkün değildir.

Eğer ki IVAO'da bir Arodrome Controller iseniz takip edeceğimiz başvuru şekli ve transfer süreci aşağıdaki gibidir.

  • Transfer niyetinizi ve IVAO rütbenizi gösteren bir ekran görüntüsünü VATSIM Türkiye Üyelik İşleri Departmanımıza, adresine yollayınız.
  • IVAO’dan transferi onaylanan adayın "fastrack" teorik sınavı alabilmesi için gerekli düzenleme VATEUD tarafından gerçekleştirir.
  • Teorik sınav http://www.atsimtest.com adresi üzerinden adayın VATSIM ID ve şifresi ile giriş yapması ile görüntülenebilir. Gönderilen sınavın 30 gün içerisinde cevaplandırılıp gönderilmesi gerekmektedir. Gönderilen sınavın sorularını yanıtlarken cevaplarınızı sisteme kayıt edebilir ve bir sonraki çevrimiçi ziyaretinizde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. 

Fasttrack sınav uygulası sırası ile ;

  • S1 / Ground Controller, 
  • S2 / Tower Controller, ve son olarak
  • S3 / Approach Controller'dır. Her bir rütbe için, sınav en fazla "2" kez talep edilebilir. 

Fasttrack sınav uygulaması ile S1 sınavınızı başarı ile tamamlamanızın ardından sırası ile S2 ve S3 sınavlarınızı alabilirsiniz.
Fasttrack sınav uygulamasında sadece S3 adaylarımız için "pratik sınav" gerçekleştirilmektedir. Ancak, bunun öncesinde "SOLO" onayı ile "sınırlı bir süre" servis vermeye devam edebilirsiniz.
IVAO'dan transfer sürecinde adaylarımıza "eğitim" süreci uygulanmamaktadır. Ancak servisiniz VATSIM Türkiye ATC servisi kalite politikası doğrultusunda takip edilip değerlendirilir.

 
 

We are in cooperation with;